Czym jest lokalizator?

Lokalizator jest urządzeniem posiadającym moduł GPS, pozwalającym na określenie położenia dziecka, a tym samym zadbanie o jego bezpieczeństwo. Rodzic lub opiekun na ekranie smartfona może w czasie rzeczywistym widzieć miejsce w którym znajduje się dziecko. Oznacza to, że w przypadku zagubienia dziecka, na przykład w zatłoczonych miejscach, takich jak galerie handlowe, plaże, lotniska, może bez problemu odnaleźć pociechę, a tym samym ograniczyć stres i strach dziecka oraz własny.

Większość dostępnych aplikacji, po wcześniejszej konfiguracji, wysyła odpowiedni komunikat, kiedy dziecko oddali się od ustalonego miejsca lub opuści tak zwaną strefę bezpieczeństwa. Lokalizatory wyposażone w slot na kartę SIM umożliwiają wysłanie sygnału SOS lub nawiązanie połączenia głosowego z opiekunem, w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia lub wypadku. 

Jaki lokalizator wybrać?

Obecnie lokalizator dla dziecka może zostać dobrany zarówno dla dzieci młodszych jak i starszych. Starsze dzieci mogą korzystać ze smartwatchy, które posiadają takie funkcje jak zegarek, stoper, kalkulator, wysyłanie i odbieranie smsów lub odbieranie i nawiązywanie połączeń głosowych, a dla których funkcja lokalizacji jest tylko dodatkiem.

Wachlarz urządzeń jest bardzo szeroki i na pewno każde dziecko dobierze urządzenie, które będzie dla niego odpowiednie wizualnie. Dla młodszych dzieci, które nie skorzystałby z dodatkowych funkcjonalności jakie posiadają smartwatche, idealnym rozwiązaniem będą mini lokalizatory w postaci breloczków lub zawieszek. Są to dyskretne urządzenia, które można przyczepić do spodenek, wsadzić do kieszeni lub jako zawieszkę. Funkcja lokalizacji działa analogicznie jak w przypadku smartwatchy-rodzic na swoim telefonie widzi miejsce w którym dziecko aktualnie się znajduje. 

Czy warto?

Lokalizator dla dzieci jest urządzeniem, które przede wszystkim ma pomóc rodzicowi zadbać o bezpieczeństwo swojej pociechy. W dobie kiedy świat robi się coraz bardziej zatłoczony, kiedy wokół jest coraz więcej „rozpraszaczy”, ale też kiedy coraz więcej niebezpieczeństw może dotknąć najmłodszych, zdecydowanie warto skorzystać z dostępnych nowinek, które ułatwią sprawowanie opieki i w razie potrzeby pomogą dziecku w sytuacji zagrożenia.